Hlavný obrázok

Jedlé darčeky

Neviem ako je to u vás, ale mňa vždy dokážu najviac potešiť vlastnoručne vyrobené darčeky. A je úplne jedno, či je to kresbička od detí alebo niečo chutné pod zub. 

...nielen na Vianoce, ale i na narodeniny, či iné sviatky...

V obchode si dokážeme kúpiť čo len chceme. Ale keď nám niekto niečo vyrobí, uvarí, či upečie a potom aj krásne zabalí, to si môžeme byť istí, že ten človek na nás naozaj myslel a chcel nám darovať niečo osobné.

Každý rok sa snažím vymyslieť niečo netradičné, resp. niečo, čo si nedoprajeme každý deň, ale naozaj len výnimočne.

Ponúkam vám preto prehľad darčekov, ktoré v mojom okolí už úspech zožali a nielen že potešili, ale aj veľmi chutili :-)

pic13

Sladké darčeky

Sladké darčeky sú asi najvďačnejším jedlým darčekom. Domáce koláčiky, sušienky, zákusky, či iné maškrty potešia viac ako bonboniéra z obchodu.

V našej rodine už máme zaužívané, že na každú narodeninovú oslavu prinesiem pre oslávenca namiesto kytice kvetov tortu ja. Ak ste ešte tortu nepiekli, nenechajte sa tým odradiť. I keď to môže vyzerať zložito, keď to skúsite, budete prekvapení, aké to bolo jednoduché.
A ak máte recept na dobrý tortový korpus, máte už napoly vyhraté :-) Predovšetkým v letných mesiacoch potešia tortičky s čerstvým ovocím. Moja šľahačková torta zožne vždy veľký úspech. Alebo dáte radšej prednosť cheesecaku? Vyskúšajte citrónový alebo jednoduchší, nepečený.
Zo zákuskov sú v súčasnosti veľmi obľúbené aj tzv. cupcake-y (kapkejky). Tie urobia veľkú parádu vždy. Pod vianočným stromčekom poteší zase výber drobného pečiva. Ja sa snažím upiecť predovšetkým menej známe druhy koláčikov. Predpokladám, že linecké kolieska, či medovníky sa nájdu asi na každom stole. Ale také pistáciové rezy, či zázvorové rožky alebo mince pies už nemusí poznať každý. A štóla, štedrák, či vianočka vyčarujú vianočnú náladu len čo ich uvidíte. A že nemáte veľa času? Alebo potrebujete niečo na poslednú chvíľu? Moje slivky v čokoláde, datlové, či burizónové guličky sú vynikajúcim a rýchlym riešením.

Slané darčeky

Zo "slaných" darčekov uprednostňujem predovšetkým tie, ktoré majú dlhšiu trvanlivosť. Či už je to nejaká domáca paštéta, rôzne mäsové nátierky alebo netradičný chilli džem. Tieto sa dajú veľmi dobre skombinovať i s inými jedlami a vytvoríme tak pekný a prakticky využiteľný balíček.
K špenátovému pestu, či domácemu kečupu zvyknem zabaliť balíček cestovín (pokiaľ možno nejaký netradičný tvar), k chilli džemu balenie kvalitného syra, k domácej paštéte sa hodí buď čerstvý chlebík alebo parmezánové sušienky. Kombinácii je naozaj neúrekom.

Rovnako dôležité, ako samotný darček, je aj jeho zabalenie. Okrem pekného obalu, či krabičky a mašličky nezabudnite priložiť aj kartičku so základnými informáciami o darčeku. V prvom rade by malo na kartičke byť ako sa darček volá, prípadne aj jeho recept alebo aspoň zoznam ingrediencií (pre prípadných alergikov). Ak ide o niečo menej známe, tak poteší aj informácia, k čomu sa darček môže podávať, alebo ako ho najlepšie využiť.

pic13