Hlavný obrázok

Extra čokoládové sušienky

Všetci čokoholici pozor! Toto je recept na extra čokoládové sušienky. Extra preto, lebo len na cesto potrebujeme štvrť kila čokolády a ešte to zdupľujeme čokoládovými kúskami, ktoré vmiešame do už hotového cesta :-) Nádherne sa rozplývajú na jazyku. 

Potrebujeme:

250 g horkej čokolády (70%)

50 g masla

2/3 šálky celozrnnej špaldovej múky

1/2 ČL prášku do pečiva

štipku soli

2 vajíčka

3/4 šálky prírodného trstinového cukru

1 ČL vanilkového extraktu

100 g čoko kúskov


pic13

Postup prípravy receptu:

  1. Čokoládu nalámem na menšie kúsky a spolu s maslom ju roztopím vo vodnom kúpeli.

  2. Medzitým vyšľahám vajíčka s cukrom do svetlej peny. 
  3. Pridám k nim roztopenú čokoládu s maslom, vanilkový extrakt a múku zmiešanú s práškom do pečiva. Nezabudnem ani na štipku soli. Tá je nevyhnutnosťou vo všetkých čokoládových koláčoch.
  4. Nakoniec do hotového cesta vmiešam vareškou čokoládové kúsky.
  5. Plech vysteliem papierom na pečenie. Polievkovou lyžicou alebo inou naberačkou robím z cesta kôpky. Sušienky sa pri pečení trochu nafúknu, tak im treba dopriať trochu priestoru a nedávať ich blízko seba. Ak chcete, môžete ich trochu sploštiť.
  6. Pečiem v rúre vyhriatej na 170 stupňov 10 - 12 minút (v závislosti od ich veľkosti).Po tomto recepte siaham najmä vtedy, keď potrebujem upiecť nejakú sladkú dobrotu naozaj extra rýchlo. Alebo keď zabudnem vybrať maslo z chladničky dostatočne vopred, aby zmäkklo :-)

Keďže ide do cesta toľko čokolády odporúčam vybrať si naozaj nejakú kvalitnú, minimálne 70%. Čokoládových kúskov môžete pridať aj viac, respektíve ich pre zmenu môžete nahradiť napríklad lentilkami, či nasekanou bielou čokoládou, ... 

Tieto sušienky by mali byť vo vnútri trochu ako keby nedopečené, mäkké. Budú sa nádherne rozplývať na jazyku. Preto ich určite neprepečte, pečte ich naozaj maximálne 12 minút, aby neboli suché a tvrdé ako kameň. 

pic13

Ďalšie čokoládové inšpirácie hľadajte napríklad aj v týchto receptoch:

Nepečené čoko tortičky
Brownies

Čoko koláč
Najčokoládovejšia torta
Čokoládovo-rumové pralinky
Čokoládové kocky