Hlavný obrázok

Ovsené guličky

Tieto nepečené ovsené guličky robievajú radi aj deti. Niet predsa nad to, keď majú dovolené ušpiniť si ruky :-) a o to viac im potom aj chutia. Výborné sú ako sladkosť do školy, ale osvedčili sa nám aj ako vianočné "pečivo".

Potrebujeme:

1 šálku vločiek

1/2 šálky kokosu

1/2 šálky mandľových lupienkov

1/2 šálky mandľového masla

1/2 šálky hrozienok

1/4 šálky medu

3 PL jablkového pyré

1 PL chia semienok


pic13

Postup prípravy receptu:

  1. Postup prípravy týchto ovsených guličiek je viac ako jednoduchý. Všetky suroviny vymiešam v miske vareškou. Mandľové lupienky trochu rozmrvím v ruke, aby neboli v guličkách veľké kúsky.

  2. Z vymiešaných surovín tvarujem guličky, ktoré dám stuhnúť do chladničky. Najlepšie cez noc, aby sa všetky suroviny pekne prepojili a hlavne vločky s chia semienkami mali dostatok času nasiaknúť všetku tekutinu.


Vločky použite akékoľvek máte doma, resp. ktoré vám chutia. Môžu to byť ovsené, špaldové, pohánkové, ražné, kamutové, quinoa... alebo ich rôzna kombinácia. Ak mám vločky väčšie, rozsekám ich na menšie kúsky v kuchynskom robote zopár stlačeniami pulzného tlačidla.
Hrozienka môžete nahradiť akýmkoľvek sušeným ovocím. Väčšie kúsky by som len pokrájala na menšie časti. Ja robievam tieto guličky napríklad aj so sušenými brusnicami, či marhuľami.
Ak nemáte doma chia semienka, nahraďte ich ľanovými (ale tie by som asi vopred zomlela alebo aspoň rozdrvila v mažiari, aby boli pre náš organizmus čo najviac prospešné).
Ja som ako odmerku použila veľkosť polievkovej lyžice. Pre nás to je ideálna veľkosť. 

Sviatočnejšiu verziu týchto guličiek pripravíte tak, že ich po vytvarovaní obalíte v ďalšom strúhanom kokose alebo v mletých mandliach. Ak ich nerobíte pre deti, "ovoňajte" vymiešanú hmotu nejakým dobrým likérom (mandľovým amarettom, či kokosovým malibu). :-)

Jablkové pyré pripravíte veľmi jednoducho: jablká umyjem, ak to je potrebné, tak aj ošúpem a zbavím jadrovníka. Takto očistené jablká nakrájam na malé kocky a vložím do hrnca. Podlejem trochou vody, pridám citrónovú šťavu z polovice citróna a dusím, kým nie sú mäkké. Odstavím z ohňa a rozmixujem na kašu. 

pic13

Ak máte chuť pripraviť si aj iné nepečené dobroty, skúste tieto naše obľúbené: 

Kokosové tyčinky
Datlové guličky
Kokosové guličky
Energy balls
Tiramisu guličky