Hlavný obrázok

Mandľové pralinky

Nepečené sladkosti sú skvelou voľbou, ak potrebujete vyčarovať sladkú dobrotu v krátkom čase. Alebo keď sa vám proste nechce piecť, či keď chcete niekomu urobiť radosť doma vyrobenou bonboniérou. :-)

Potrebujeme:

1 šálku mletých mandlí

1/2 šálky mandľového masla

2 PL medu (nemusí byť)

2 PL pomarančového líkéru (cointreau)cca 100 g horkej čokolády (70%)

kúsky pomaranča sušeného mrazom (nemusí byť)


pic13

Postup prípravy receptu:

  1. Mandle buď zomeliem v mlynčeku na kávu alebo použijem mandle už mleté a zmiešam ich s mandľovým maslom, medom (ak ho chcete použiť, ale podľa mňa hmotu nie je potrebné dosládzať) a pomarančovým likérom.

  2. Vzniknutú mandľovú hmotu dám aspoň na pol hodinu do chladničky, aby trošku stuhla. Lepšie sa tak z nej budú tvarovať guličky.
  3. Vytvarované pralinky dám opäť do chladničky a kým sa chladia, roztopím horkú čokoládu nad vodnou parou.
  4. Guličky ponáram do rozpustenej čokolády, nechám odkvapkať a ozdobím. Hotové pralinky skladujem v chladničke.Pri príprave týchto praliniek používam celé mandle, aj so šupkou a meliem ich na mlynčeku na kávu. Ich množstvo však treba prispôsobiť aj hustote mandľového masla. Ak by bolo tekutejšie, bude potrebné pridať asi o niečo viac mandlí.

Ja som tieto pralinky pripravila s pomarančovou príchuťou. K mandliam a mandľovému maslu sa však hodia aj iné príchute.. skúste napríklad aj mandľové amaretto, či kokosový likér malibu. A podľa príchute volím aj ozdobu praliniek (preto som použila pomaranč sušený mrazom).
Pralinky nemusíte obaľovať v čokoláde. Môžete ich obaliť v mletých mandliach, či kokose. Ale čokoláda im dá podľa mňa nádych luxusného dezertu.

pic13

Inšpiráciu na ďalšie nepečené dobroty nájdete aj v týchto receptoch:

Orieškové pralinky
Nepečené mandľové košíčky
Kokosové tyčinky
Ovsené guličky
Kokosové guličky