Hlavný obrázok

Ovsené keksíky so zázvorom

Tieto ovsené keksíky mi trošku pripomínajú jedny známe akože zdravé sušienky z obchodu. Domáce sú však neporovnateľne lepšie! :-) Vďaka mletému sušenému zázvoru sú príjemne pikantné a vďaka kokosu, mandliam a vločkám zase chrumkavé.

Potrebujeme:

1 a 1/2 šálky ovsených vločiek

1/2 šálky mandľových plátkov

1/2 šálky kokosu

1 ČL mletého zázvoru

1/2 ČL škorice

štipku muškátového oriešku

3 - 4 PL kokosového oleja

1 - 2 PL medu (nemusí byť)

1 ČL vanilkového extraktu

1 - 2 PL vody alebo mlieka


pic13

Postup prípravy receptu:

  1. Všetky suché ingrediencie (vločky, kokos, mandle, zázvor, škoricu a muškátový oriešok) dám do kuchynského robota so sekacím nožom a rozmixujem. Textúra závisí na vás, nemusí to byť veľmi na jemno.

  2. Postupne pridám kokosový olej, vanilkový extrakt a prípadne aj med (ak ho chcete použiť). 
  3. Nakoniec podľa potreby pridám za lyžicu - dve vody alebo mlieka.
  4. Z cesta odoberám množstvá veľkosti polievkovej lyžice, z ktorých vytvarujem jednotlivé keksíky. Zmes sa môže trochu lepiť a rozpadať zároveň, chce to len trpezlivosť. Je to trochu babračka, ale výsledok stojí za to! :-)
  5. Pečiem v rúre vyhriatej na 150 stupňov približne 20 - 25 minút, do zlatista.Mandľové plátky používam len preto, lebo sa v kuchynskom robote ľahšie a rýchlejšie rozmixujú. Ak ich nemáte, pokojne celé mandle vopred nasekajte alebo pridajte mleté.
V závislosti na tom, ako jemne ste vločkovo-kokosovo-mandľovú zmes rozmixovali, pridajte množstvo vody, či mlieka. Výsledná hmota musí byť dostatočne vlhká, aby sa z nej dali tvarovať sušienky. Keďže každé vločky sú iné, navrhujem po vymiešaní cesta chvíľu počkať, koľko tekutiny vločky vsiaknu a prípadne ešte pridať buď kokosový olej alebo ďalšie mlieko.
Tieto keksíky by mali byť mierne drobivé, tak to zase s tou tekutinou netreba preháňať. Nemusíte sa báť, že by po upečení nedržali tvar.

pic13

Ak máte radi rôzne domáce sušienky a keksíky, nechajte sa inšpirovať aj týmito receptami:

Pohánkové sušienky
Mandľovo-kokosové sušienky
Extra čokoládové sušienky
Pečiatkové keksíky
Parmezánové sušienky