Hlavný obrázok

Vanilkové rožky bez cukru

Všetko je len otázka zvyku. Ak si raz zvyknete na život bez cukru (alebo iba s minimom cukru), ani také klasické vanilkové rožky vám už nebudú veľmi chutiť. To si už potom budete na Vianoce pripravovať len takéto, bez cukru. :-)

Potrebujeme:

130 g mandľovej múky

100 g masla

1 celé vajíčko a 1 žĺtko

štipku prášku do pečiva

cca 1/2 - 1 ČL vanilkového extraktu


pic13

Postup prípravy receptu:

    1. Zo všetkých surovín vymiešam cesto. Môžete použiť kuchynský robot, ale ide to veľmi dobre a rýchlo aj ručne. Maslo však musí mať izbovú teplotu, resp. musí byť mäkké.

    2. Vpracované cesto zabalím do potravinovej fólie (odporúčam do tvaru valčeka) a dám aspoň na hodinu (aj dve) do chladničky stuhnúť.
    3. Stuhnuté cesto nakrájam na približne rovnaké kolieska. Z každého kolieska vytvarujem malý valček a ten zase v rukách vymodelujem do "rožkového" tvaru.
    4. Ukladám na plech vystlaný papierom na pečenie a pečiem v rúre vyhriatej na 160 stupňov približne 12 - 15 minút, v závislosti od veľkosti rožkov.Ak by vám na rožkoch chýbal ten povestný biely poprašok, obaľte ich ešte teplé v kokosovej múke. Tá je prirodzene sladkastá. Pre tých, ktorí nie sú zvyknutí na koláče bez cukru, budú mať tieto rožky predsa len inú chuť. Aby ste ich však neodradili od ich ochutnávky, navrhujem vmiešať trochu práškového cukru do kokosovej múky, v ktorej budete rožky obaľovať. Takéto množstvo cukru bude týmto rožkom úplne stačiť, čo potvrdil aj môj 9 ročný, vyberavý syn. Dva - tri dni odležané mu veľmi chutili. :-)

Keďže rožky obsahujú dosť tuku vďaka mandľovej múke a maslu, môže sa stať, že vám počas pečenia trochu ako keby z rožkov vytečie. Na ich chuti a tvare to však nijako neutrpí, nemusíte sa báť.
Tak ako každé takéto maslové pečivo vám odporúčam dať ich po vytvarovaní a pred pečením opäť dobre vychladiť.

pic13

Ďalšie sviatočné inšpirácie s minimom pridaného cukru nájdete aj v týchto receptoch:

Zlepované kešu hviezdičky
Kokosové tyčinky
Slivky v čokoláde
Mandľové pralinky
Čokoládovo-orieškové guličky