Hlavný obrázok

Pistáciové guľky

Dve suroviny... presne toľko vám stačí na vyčarovanie sladkej a zdravej maškrty. V tomto prípade som použila pistácie a datle. Recept je to viac ako jednoduchý, zvládnu ho aj deti. 

Potrebujeme: 

cca 100 g datlí

70 - 100 g pistácií (už zbavených škrupinky)

1/2 ČL vanilkového extraktu (nemusí byť)

mleté pistácie na obaľovanie


pic13

Postup prípravy receptu:

  1. Vykôstkované datle podľa potreby vopred namočím do horúcej vody. Postačí na približne 15 - 20 minút, len aby viac zmäkkli a dali sa lepšie rozmixovať.

  2. Zmäkknuté a scedené datle rozmixujem spolu s pistáciami. Ak by sa vám zdala byť hmota veľmi "mazľavá" - lepkavá, pridajte viac pistácií.
  3. Zo vzniknutej hmoty tvarujem malé guľky, ktoré obaľujem v rozmixovaných pistáciách. Skladujem v chlade.To je naozaj všetko. Aké jednoduché, však? :-) Toto je opäť jeden výborný základ, ktorý môžete použiť podľa vlastnej fantázie. Pistácie vymeňte napríklad za mandle, či iné orechy.. alebo skúste aj verziu napríklad so sušenými figami, či iným sušeným ovocím.
Sušené ovocie je sladké viac ako dosť, takže žiadne ďalšie sladenie nie je v tomto prípade naozaj potrebné. 

Ak by sa vám guľky počas tvarovania lepili na prsty, namáčajte si ich do vody, pôjde vám to tak o niečo ľahšie. Ja však používam nasledovnú metódu: odobraté množstvo na jednu guličku dám priamo do mletých pistácií a vytvarujem ju počas obaľovania.

pic13

Inšpirujte sa aj ďalšími nepečenými dobrotami:

Rafaelo bez cukru
Mandľové pralinky
Ovsené guličky
Čokoládové úliky
Kokosové tyčinky