Hlavný obrázok

Orechová granola

Chrumkavá orechová granola je mojou záchranou, keď mám na "niečo" chuť. Alebo ak si chcem dať na raňajky niečo sladké. Zmiešam ju s bielym jogurtom, či kyslou smotanou, pridám k nej pár kúskov čerstvého ovocia a môžem maškrtiť. :-)

Potrebujeme:

zmes rôznych orechov (napr. mandle, kešu, vlašské)

slnečnicové semienka

tekvicové semienka

kokosové plátky

ovocie sušené mrazom

kokosový olej

mletú škoricu


pic13

Postup prípravy receptu:

    1. Orechovú granolu môžete pripraviť dvoma spôsobmi: na panvici alebo v rúre. Ak sa rozhodnem použiť panvicu, tak orechy spolu so semienkami a kokosom na sucho opražím a tesne pred dokončením pokvapkám kokosovým olejom, ktorý tiež nechám chvíľku prehriať. 

    2. Ak robím granolu v rúre, tak si ju rozhohrejem na 160 stupňov. Na plech rozprestriem zmes orechov a semienok a nechám približne 15 minút piecť. Občas premiešam, aby sa oriešky prepiekli rovnomerne. Vmiešam kokosový olej a nechám celú zmes v rúre ešte cca na 5 minút.
    3. Škoricu a sušené ovocie vmiešam až po vychladnutí. Skladujem v chladničke.

 Akákoľvek granola, nielen táto moja orechová, je ideálna aj na cesty. Ja si niekedy nasypem trošku do vrecúška a dám do kabelky... pre istotu, ak by ma mimo domu prepadol hlad. Vyhnem sa takto kupovaniu rôznych nezdravostí. Alebo si ju deti zamiešajú rovno s jogurtom a vezmú na desiatu do školy.

Ako ste si už isto všimli, toto je jeden z tých receptov, pri ktorých neuvádzam presné množstvá jednotlivých surovín. Ja som totiž ešte asi ani raz nepripravila takú istú granolu. :-) Používam vždy oriešky a sušené ovocie, ktoré máme aktuálne doma. Raz v nej chcem mať výraznejšiu chuť mandlí, či kokosu, inokedy sa mi zase žiada chuť vlašských orechov, napríklad v kombinácii s tekvicovými semienkami, ...
Namiesto mrazom sušeného ovocia môžete použiť napríklad hrozienka, či iné, "klasicky" sušené ovocie. Kokosové plátky niekedy nahradím strúhaným sušeným kokosom, slnečnicové semienka za lúpané konopné, ...

Granolu si môžete samozrejme, pripraviť aj s rôznymi vločkami (ovsenými, pohánkovými, špaldovými, ...). Toto je však moja verzia čisto orechovej granoly, ktorú si pripravujem v prípade, že chcem znížiť príjem sacharidov v strave. 

pic13

Ďalšiu inšpiráciu na takéto zdravé maškrtenie nájdete aj v týchto receptoch:

Tapiokový puding
Marhuľové tyčinky
Nevarený puding
Čokoládový dezert
Vločková granola