Best Recipes
základný recept

Krehké cesto

Príprava krehkého cesta je veľmi jednoduchá a stačí nám naň len pár základných surovín, ktoré máme bežne v kuchyni. Aby však práca s ním bola úspešná, oplatí sa vedieť zopár základných informácií.

potrebujeme:

250 g hladkej múky

125 g masla

1 žĺtok

štipku soli

1-2 PL studenej vody (nemusí byť)Príprava
Kroky: 11

Príprava krehkého cesta je skutočne veľmi jednoduchá. Múku, studené maslo, žĺtok a soľ dáme do kuchynského robota so sekacími nožmi a pomocou pulzného tlačidla vypracujeme cesto. Ak mixér nemáme, vypracujeme cesto ručne. 

1.

Maslo musí byť naozaj studené. Cesto nespracovávajte zbytočne dlhú dobu, tak v mixéri, ako aj ručne, lebo maslo začne mäkknúť a cesto sa bude lepiť.

2.

Ak by sa vám zdalo byť cesto "suché" (čo závisí od druhu použitej múky), môžete pridať lyžicu studenej vody.

3.

Múku nemusíte použiť len klasickú hladkú, ja ju niekedy pomiešam aj s celozrnnou alebo pohánkovou, ... (približne tretinu množstva).

4.

Vypracované cesto zabalím do potravinovej fólie a dám aspoň na 30 min. do chladničky.

5.

Po vychladnutí je najjednoduchšie vaľkať cesto medzi dvoma kusmi potravinovej fólie alebo papieru na pečenie. Ak by sme ho len podsýpali múkou, môže sa stať, že múky pridáme veľa a cesto bude nakoniec tuhšie a nie krehké. Vaľkanie cesta medzi dvoma fóliami nám uľahčí aj prenášanie cesta do pripravenej formy.

6.

Ak budete piecť sladký koláč (koláče), môžete do cesta pridať ešte 1 polievkovú lyžicu práškového cukru. Ja cukor obyčajne nepridávam, ale to závisí od náplne, ktorú v danom recepte idem použiť. Citrónová kôra ho tiež pekne ovonia.

7.

Slanú verziu niekedy ozvláštnim napríklad mletým čiernym korením, sušenými bylinkami alebo trochou strúhaného parmezánu.

8.

Formu na pečenie nie je potrebné vopred vymazávať alebo vystieľať papierom na pečenie. Krehké cesto je vďaka maslu dostatočne mastné na to, aby sa na formu počas pečenia neprilepilo.

9.

Krehké cesto pečiem metódou tzv. slepého pečenia. To znamená, že po vytvarovaní cesta do príslušnej formy ho prikryjem papierom na pečenie a zaťažím napr. suchou fazuľou. Takto sa počas pečenia nenafúkne, zachová si svoj tvar.

Týmto spôsobom pečiem cesto cca 15 min., potom dám z neho fazuľu aj s papierom na pečenie preč a pečiem ďalších 5 min. Cesto by malo zostať stále svetlé, nemalo by zhnednúť. Nechám ho vychladnúť a až potom použijem náplň podľa receptu.

10.

Toto množstvo cesta vystačí na jednu obdĺžnikovú formu o rozmeroch 11 x 33 cm alebo na 12 ks košíčkov (klasický muffinový plech). Na pečenie koláčov z krehkého cesta je najvhodnejšie použiť formy s odnímateľným dnom.

11.

Po upečení nechám koláč vyhladnúť vo forme v ktorej sa piekol. Horúce cesto je totiž veľmi krehké a koláč by sa celý polámal a rozmrvil. Aj po vychladnutí však treba byť opatrný. Krehké cesto nezískalo svoj názov len tak pre nič za nič. :-) 

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

so želé a broskyňami

Tvarohová torta

chlebová placka

Extra rýchly Naan

bez strúhanky

Pečená fašírka

indická klasika

Kura Tikka Masala

v slanej verzii

Mrkvová roláda

s červenými pomarančami

Citrusová bábovka

s čokoládovým krémom

Kakaové makrónky