Best Recipes
s domácou žemľou

Domáci hamburger

Zatiaľ som sa nestretla s človekom, ktorý by si z času na čas nedal rád hamburger. A ešte keď ide o hamburger poctivý, domáci... tých nikdy neurobím dosť.

na oblohu:

žemle

listový šalát

paradajky

červenú cibuľu

plátky slaniny

plátkový syr

majonézu

horčicu

kečup


na burgre:

mleté mäso

horčicu

kečup

soľ

mleté čierne koreniePríprava
Kroky: 7

Toto je len jeden z mnohých receptov, podľa ktorého doma pripravujeme hamburgre. Základné pravidlo je len jediné: obložte si žemľu tým, čo vám chutí.

1.

Začnem ochutením mletého mäsa. My používame buď čisté hovädzie alebo mix hovädzieho a bravčového v pomere 80% hovädzieho, 20% bravčového (napríklad pliecka). Na jeden hamburger počítam tak so 120 - 150 g mäsa. Takže pre nás, na štyri porcie, potrebujem 600 g mletého mäsa.

2.

Mleté mäso som ochutila 1 PL horčice, 1PL kečupu, 1 ČL mletého čierneho korenia a 2 ČL soli. Dobre premiešam, rozdelím na 4 časti a v rukách vytvarujem tenšie placky. Mäso sa ešte počas opekania zatiahne, tak je potrebné urobiť ich väčšie, aby sa vám potom v žemli nestratili. 

3.

Vytvarované mleté mäso dám na pár minút do chladničky, aby sa chute dobre spojili. Medzitým nakrájam ostatnú zeleninu, ktorú použijem do hamburgerov. V našom prípade umyjem listový šalát a natrhám ho na menšie kúsky, paradajku a červenú cibuľu nakrájam na kolieska.

4.

Ak mám, opražím na panvici plátky slaninky do chrumkava.

5.

Po vytiahnutí z chladničky nechám mäso ešte pár minút postáť pri izbovej teplote (vtedy opekám tú slaninku).

6.

Vo výpeku zo slaninky opražím mäso, približne 4 minúty na každej strane. Dĺžku opekania prispôsobte veľkosti (hrúbke) jednotlivých porcií. Približne dve minútky pred dokončením položím na každý kúsok mäsa plátok syra a nechám ho roztiecť.

7.

A potom už len skladáme ako sa nám páči :-). My potierame rozkrojené a opečené zemle omáčkou, ktorú pripravím len jednoduchým ochutením majonézy troškou horčice a kečupu.

Pre ochutenie mletého mäsa platí rovnaké pravidlo ako pri príprave samotného hambergeru. Nechutí vám horčica? Tak ju tam prosto nedajte. Niekomu sa zase do zmesi mletého mäsa hodí na drobno pokrájaná, opražená cibuľka. My ju máme radšej v surovom stave a v žemli :-) Inokedy ochutím mleté mäso len soľou, korením a inými bylinkami.

Presné množstvo jednotlivých surovín sa uvádza ťažko. Toto je jeden z tých receptov, kde sa orientujem čisto podľa vlastnej chuti. Aj čo sa týka ochutenia mäsa. Či pridáte čajovú lyžičku horčice, kečupu, alebo polievkovú lyžicu, závisí od vás.

U nás chutí ochutená majonéza aj deťom, ako hamburgerová omáčka. Niekedy však postačí len kečup, prípadne pár kvapiek štipľavej omáčky.

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

z kvásku poliš

Domáce bagety

s tvarohom a jahodami

Piškótová roláda

raňajkové pečivo

Maslové uzlíky

so slivkovým lekvárom

Parené buchty

rýchla maškrta

Domáci pribináčik

s kešu krémom

Power koláčiky