Best Recipes

Ako zaručene vyklopiť bábovku z formy

tipy a trikyVeronika
Nepoznám človeka, ktorý by si raz za čas rád nepochutil na dobrej, domácej bábovke. Na svete je nekonečné množstvo rôznych receptov, niekoľko z nich máme v obľube aj my doma (tie nájdete medzi receptami). Zistila som však, že nielen začiatočníkov veľakrát od jej pečenia odradí neistota, či sa im ju po upečení podarí úspešne z formy vyklopiť. V tomto článku vám preto prinášam zopár tipov a trikov, ako to robím vo svojej kuchyni ja.

 

Ak ste v pečení bábovky úplný začiatočník, odporúčam vybrať si nejaký jednoduchší, nie príliš prekombinovaný tvar bábovkovej formy.

Pred pečením:

Klasické bábovkové formy (rozumej nie tie z rôzneho nepriľnavého povrchu, či silikónové) je potrebné pred pečením dobre vymazať. Závisí to od vašich preferencií alebo receptu, či formu vymažete zmäkknutým alebo roztopeným maslom, či olejom. V každom prípade buďte dôsledný a vymažte poriadne každý záhyb na forme.
Potom nasleduje fáza vysypávania. 

Vymazanú bábovkovú formu vysypte buď hrubou múkou, krupicou, strúhaným kokosom, mletými orechmi, mandľovou, či kokosovou múkou, ... a opäť buďte puntičkársky. Ja si volím druh posýpky podľa toho, akú bábovku pečiem. Ak som pri jej príprave použila kokosovú múku alebo kokos, tak formu vyspypem kokosom.. ak mandľovú múku, tak formu vysypem mletými mandľami, ... atď. Ale ako neutrálny základ úplne postačí obyčajná hrubá múka.

 

 

Po upečení:

Keď je bábovka hotová, vyberte ju na kuchynskú mriežku a nechajte ju vo forme chladnúť aspoň 15 - 20 minút. Potom prikryte formu tanierom alebo podnosom, na ktorom chcete bábovku servírovať. Opatrne bábovku preklopte. Forma bude ešte horúca, tak nezabudnite použiť buď chňapky alebo kuchynskú utierku. Chvíľu počkajte a opatrne nadvihnite formu. Bábovka by mala byť vyklopená. Ak by sa vám to predsa len nepodarilo, skúsené gazdinky odporúčajú prekryť povrch formy mokrou kuchynskou utierkou a opäť chvíľu počkať. Ja tento trik odskúšaný nemám, lebo som ho ešte nemusela použiť. :-)

 

 

Takže žiadne zbytočné stresy a obavy, pečenie si treba najmä užívať. Tak šup medzi moje recepty a vyberte si ten svoj obľúbený. Už viete akú bábovku upečiete? Tvarohovú, kakaovú alebo tekvicovú?

 

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Piškótová jablková torta

Nepečená jablková torta s piškótami je pre mňa typický jesenný dezert. Mnohí si ho isto pamätáte ešte z detstva.

Cviklové brownies

Doslova kultový čokoládový koláč - brownie(s), poznajú asi všetci. Ja som tentoraz skúsila jeho o niečo nezvyčajnešiu verziu. Cviklové brownies zjedli u nás hlavne chlapi a bez frflania!

Polievka Tom Yum

Túto pikantnú polievku som si zamilovala na prvé ochutnanie. I keď ju nikdy neuvarím ako v pravej ázijskej (resp. thajskej) reštaurácii, obľúbila som si aj svoju domácu verziu.

Citrónovo-makový chlebíček

Zbožňujem kombináciu citrónovej šťavy a maku. Tento jednoduchý koláčik je práve vďaka citrónom veľmi vláčny a poteší tak návštevu, ako aj deti, keď si ho nájdu v škole v desiatovom boxe.

Slivkové gule

Akékoľvek, nielen slivkové gule sú asi u väčšiny z nás "must have" jedlom, na ktoré sa nesmie zabudnúť v čase dozrievajúceho ovocia.

Brokolicový šalát

Pre mnohých možno nepredstaviteľná, ale verte mi, že naozaj skvelá kombinácia surovej brokolice, granátového jablka a semienok.

Slivkový koláč s vločkami

Jednoduchý, rýchly koláč plný čerstvého ovocia, do ktorého som pridala celozrnné špaldové vločky a otruby. Pre niektorých ochutnávačov to bola prekvapivá, ale veľmi chutná kombinácia chutí.

Bylinkové pesto

V čase, kedy máme k dispozícii množstvo čerstvých a voňavých byliniek, pripravujem bylinkové pesto do zásoby, do mrazničky.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

so škoricou

Jablkové muffiny

ovoňaná citrónom

Jogurtová bábovka

základný recept

Tortový korpus

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka

s tvarohom a ovocím

Narodeninová torta


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.