Best Recipes

Fašiangy

blogVeronika
Sviatkom Troch kráľov sa u nás končí vianočné obdobie a začínajú fašiangy.

K napísaniu tohto článku ma inšpirovali deti, ktoré za mnou prišli s otázkou, čo to tie fašiangy vlastne sú. A tak som si uvedomila, že nebude na škodu pátrať trošku hlbšie do histórie. Aby o nich nielen oni vedeli viac ako iba že sa v tomto období zvykli jesť rôzne šišky a fánky... 
V minulosti sa nazývali fašiangy "mjasopusť", kedy sa prestalo pred pôstom jesť mäso. V Čechách sa tento názov zachoval až do teraz (masopust), u nás ho vystriedal názov prebratý z nemčiny ("vast-schane").

Fašiangy sú sviatky radosti, veselosti a hojnosti. Označuje sa tak obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Je to akési symbolické lúčenie sa so zimou a vítanie prichádzajúcej jari. V tomto období sa usporadúvali rôzne zábavy a veselice, sprievody v maskách, organizovalo sa aj množstvo svadieb. Mládenci a dievčatá boli uvádzaní do spoločnosti, učni sa stávali tovarišmi... Rovnako sa končilo s priadkami a začínalo sa tkať.
Žiadna dobrá zábava sa nezaobišla bez dobrého jedla. V tomto období si chcel každý aj v tomto smere pred pôstom poriadne užiť. Jedli sa najmä zabíjačkové jedlá, veľa mäsa, slanina, huspenina, nesmeli chýbať vyprážané šišky, fánky, či krapne. 
Počas poslednej fašiangovej zábavy, v utorok v noci pred popolcovou stredou, je zvykom pochovávať basu. Basa bola symbolom zábavy a jej pochovanie znamenalo, že všetky hodobné nástroje musia zmĺknuť, a človek sa mal počas pôstu "stíšiť". 

 

 

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Adventný kalendár

V súčasnosti sa v obchodoch doslova prehýbajú regále pod obrovskou ponukou rôznych adventných kalendárov. My však máme radi, keď vieme čo jeme a preto si tie kalendáre vyrábame doma.

Dovolenka na Slovensku (s deťmi a so psom)

Odkedy sme sa stali s mojím manželom rodičmi, hovorili sme si, že keď deti trochu podrastú, ukážeme im Slovensko s batohom na pleci. Nevedeli sme sa dočkať, kedy už aj ten mladší zvládne nielen tie menej náročné turistické trasy. Tohtoročná „koronová“ situácia si dovolenku na Slovensku priam pýtala

Džemovanie

Nikdy by som si nebola pomyslela, že jedného dňa sa zo mňa stane žienka domáca, ktorá bude nielen vyvárať a vypekať, ale dokonca aj variť rôzne džemy! A čo je ešte lepšie, strašne ma to baví!

Moje inšpirácie - knihy

Často dostávam otázky typu, kde beriem inšpiráciu na všetko to varenie a pečenie. Ak by som mala odpovedať len jednou vetou, odpoveď bude jednoznačná: z knižiek (kuchárskych, samozrejme).

Moje kváskovanie

Tak ako mnohí z vás, i ja som si na začiatku svojej kváskovej životnej cesty hovorila, že na niečo také nemám čas. Všetko to chystanie, miesenie, či prekladanie sa mi zdalo byť veľmi komplikované. Mám pre vás dobrú správu: kváskovanie je super! A vôbec nie je zložité!

Vitajte v mojej kuchyni!

Teším sa, že ste zavítali do mojej kuchyne. Nájdete tu nielen množstvo rôznych receptov, ktoré sa pripravujú u nás doma, ale aj tipy a triky, ktoré môžu byť veľmi užitočné predovšetkým pre úplných začiatočníkov.

Punčové rezy

Ďalšia z mojich cukrárskych výziev bola pokorená. Punčák sa naozaj vydaril. Pyšná som najmä na to, že som sa zaobišla bez akéhokoľvek farbiva.

Kysnuté jablkové lievance

Neprekonateľná dvojica jablko so škoricou sa vám tento raz predstavujú v nadýchanej lievancovej verzii.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

ako využiť zásobu bielkov

Bezé roláda

alebo džemové kvapky

Jam drops

chrumkavá chuťovka

Syrové praclíky

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

základný recept

Tortový korpus

s domácou žemľou

Domáci hamburger

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

dvojfarební prekvapenie

Metrový koláč

iba tri ingrediencie

Expresné mandľové sušienky

zjednodušená verzia

Parížske rožky

poliate čokoládou

Plnené medovníky

s voňavým korením

Perníková granola

s ovocím a pivom

Vianočný koláč

s celým makom

"Burgyňáky"

chrumkavá maškrta

Mandľové sucháre

s tvarohom a ovocím

Filo košíčky

s gaštanovou múkou

Mandľové biscotti

s farebnou posýpkou

Kakaové stromčeky

jednoducho a rýchlo

Domáce tortilly

s karamelovým krémom

Kokosové laskonky

zdravá chuťovka

Pečený cícer