Best Recipes
lievito madre v akcii

Kvásková vianočka

Vianočka patrí na náš sviatočný stôl už od môjho detstva. Ja ju teraz síce zvyknem pripravovať deťom aj niekoľkokrát do roka, ale tá "Vianočná" je predsa len vždy špeciálna.

potrebujeme:

300 g rozkvasu z tuhého kvásku lievito madre

cca 200 ml vlažného plnotučného mlieka

100 g masla

50 g medu

50 g cukru

450 - 500 g hladkej múky

2 vajíčkaPríprava
Kroky: 8

Ak si netrúfate na kváskovú verziu tohto sladkého pečiva, na stránkach nájdete aj recept na vianočku s droždím.

1.

V hrnčeku pomaličky zohrejem mlieko, v ktorom nechám rozpustiť maslo a med. Všetko dobre premiešam, ale pozor, mlieko nesmie byť horúce.

2.

Pripravený rozkvas rozmiešam v ochutenom mlieku (najrýchlejšie to ide ponorným mixérom).

3.

Nakoniec pridám múku, cukor a vajcia a vymiesim hladké a pružné cesto.

4.

Vymiesené cesto nechám aspoň hodinu podkysnúť, kedy ho aspoň 2x preložím. Dám kysnúť na noc do chladničky.

5.

Ráno misu s cestom vyberiem z chladničky a nechám ju aspoň hodinu pri izbovej teplote. Potom cesto premiesim a rozdelím na jednotlivé pramene.

6.

Počet prameňov závisí od toho, z koľkých chcete vianočku pliesť. Ja najčastejšie pletiem klasický cop z troch prameňov a na hornú vrstvu použijem pramene dva.

7.

Zapletenú vianočku preložím na plech, ktorý som si vystlala papierom na pečenie. Prikryjem čistou utierkou a nechám ešte aspoň hodinku podkysnúť.

Pred pečením ju potriem buď roztopeným maslom alebo rozšľahaným vajíčkom. Prípadne povrch posypem mandľovými lupienkami.

8.

Rúru vyhrejem na 180 stupňov a vianočku pečiem približne 30 minút (v závislosti od veľkosti).

Ja pečiem obyčajne vianočku "čistú" (kvôli synovi), vy ak chcete, pridajte do cesta napríklad vopred namočené hrozienka, či mandle.

Ak vianočku potriete pred pečením rozšľahaným vajíčkom, bude sa pekne lesknúť. Môžete ju však potrieť aj roztopeným maslom (tým vianočku potieram aj ihneď po upečení).

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Kváskové panettone

Poznáte Panettone? Je to typické talianske sviatočné sladké pečivo. Obyčajne sa pripravuje z droždia, hrozienok, ale aj kandizovanej citrusovej kôry, či mandlí... Ja som si tento rok vytýčila ako výzvu jeho kváskovú úpravu. I keď je príprava cesta o niečo zdĺhavejšia, nie je to nič náročné a výsledo

Kváskové makovky

Tento recept nemusíte použiť iba na makovky. Pripravíte z neho aj super vianočku, či sladký sendvičový chlebík. S cestom sa naozaj super pracuje.

Vianočka

Vianočka je v našej rodine typické vianočné pečivo. V detstve to bol dokonca jeden z chodov Štedrej večere, V súčasnosti patrí predovšetkým k sviatočným raňajkovým stáliciam.

Škoricová vločka

Hlasovanie na facebooku rozhodlo, že to bude škoricová vločka. V mimo zimnom období to však môže byť aj kvet, či hviezda... :-) Nech je názov tohto úžasného kváskového pečiva akýkoľvek, stojí za to, vyskúšať ho.

Maslové uzlíky

Toto sladké pečivo je vlastne akási obdoba vianočky, ktorú my ľúbime najmä na raňajky. Spolu s maslom a marhuľovým lekvárom to je neprekonateľná kombinácia! A hrnček mlieka, či šálka čiernej kávy k tomu.

Veľkonočné judáše

Judáše patria k tradičnému veľkonočnému pečivu, ktoré má symbolizovať povraz, na ktorom sa Judáš obesil. Podávať by sa vraj mali na Zelený štvrtok, kedy Judáš zradil Ježiša.

Chrumkavý chlieb bez droždia

Nie je umenie upiecť chrumkavý bochník chleba, keď kváskujete alebo keď máte doma čerstvé, či sušené droždie... Teraz ho budete vedieť upiecť aj bez týchto momentálne nedostatkových ingrediencií.

Pečené kváskové buchty

Pečené buchty sú asi u väčšiny z nás taká kysnutá klasika. A je jedno či ich máte radi lekvárové, tvarohové, či makové. Ich kvásková verzia je pre niekoho možno vyšší level, ale stojí za vyskúšanie.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

s krevetami

Polievka Tom Yum

s citrónovou polevou

Citrónovo-makový chlebíček

základný recept

Tortový korpus

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka

s tvarohom a ovocím

Narodeninová torta


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

plnené marcipánom

Slivkové gule

s granátovým jablkom

Brokolicový šalát

so škoricou

Jablkové muffiny

ovoňaná citrónom

Jogurtová bábovka