Best Recipes
fašiangová dobrota

Kysnuté šišky

U nás sa robia šišky naozaj len na fašiangy. Tento raz som pre vás pripravila ich klasickú, kysnutú verziu. Tak nech sa podaria!

na kvások:

200 ml plnotučného mlieka

1 PL kryšťáľového cukru

1/2 kocky čerstvého droždia


na cesto:

500 g hladkej (T480) alebo polohrubej múky

2 žĺtky

30 g roztopeného masla

cca 50 ml plnotučného mlieka (alebo podľa potreby)

2 PL cukru (nemusí byť)

olej alebo masť na vyprážanie


na podávanie:

2 bielka

3 - 4 PL práškového cukru

cca 2 PL džemuPríprava
Kroky: 9

1.

Najskôr si pripravím kvások. Do vlažného (nie horúceho!) mlieka vmiešam lyžicu cukru a rozdrobené droždie. Prikryjem a nechám aspoň 10 minút pracovať. Droždie sa ako keby napení, vypláva na povrch mlieka a vtedy viete, že je kvások pripravený na ďalšiu prácu.

2.

V ďalšom hrnčeku pomaličky rozohrejem maslo a nechám ho trochu vychladnúť. Aby sa kysnuté cesto podarilo, ani maslo nesmie byť horúce, iba vlažné.

3.

Do misy kuchynského robota dám múku, žĺtky, maslo, kvások a ak chcete cesto sladšie, tak aj cukor. Začnem miesiť a podľa potreby ešte postupne prilievam ďalšie mlieko (tiež vlažné). Závisí to od savosti múky, ktorú používam. Cesto musí byť po vymiesení hladké a pružné.

4.

Vymiesené cesto prikryjem a nechám aspoň hodinu kysnúť, kým nezdvojnásobí svoj objem.

5.

Vykysnuté cesto presuniem na pomúčenú pracovnú plochu a povyťahujem do tvaru obdĺžnika. Hrúbka cesta závisí od toho, aké veľké šišky idete robiť. Vykrojím jednotlivé šišky, ktoré nechám ešte chvíľu podkysnúť priamo na pracovnej ploche.

6.

Medzitým rozohrejem masť v hrnci s vyšším okrajom. Použite toľko masti (alebo oleja), aby v nej šišky pri vyprážaní plávali.

7.

Šišky smažím z oboch strán do zlatista a dám odkvapkať prebytočnú masť na papierové kuchynské utierky.

8.

Bielky, ktoré mi zostali použijem na prípravu peny, ktorú budem spolu so šiškami podávať. Do menšieho hrnca dám na dno trochu vody, ktorú nechám zovrieť, naň položím sklenenú alebo nerezovú misku, v ktorej budem bielky šľahať a šľahám do hustého snehu. V takomto parnom kúpeli sa bielky tepelne upravia, nemusíte sa preto báť, že by ste ich jedli surové. 

9.

Do napenených bielkov pridám cukor (podľa chuti) a stále šľahám nad parou, kým nevznikne hustý a teplý sneh. Nakoniec primiešam do hotového bielkového snehu džem.

Keďže my podávame šišky s bielkovou penou alebo len so samotným džemom, nepridávam do cesta ďalší cukor (iba ten, ktorý som dala do kvásku). Ak by ste ich však chceli podávať len také "suché", odporúčam cesto počas miesenia dosladiť alebo šišky pred podávaním pocukrovať.

Keď už sme pri tom sladení a podávaní, máte v tomto prípade niekoľko možností. Je len na vás, ktorú si vyberiete. Šišky môžete naplniť hustým lekvárom ešte pred vyprážaním (podobne ako buchty), alebo ich pomocou cukrárského sáčku a tenkej zdobiacej špičky naplníte po upražení (ako keby ste šiškám pichli injekciu 😉), alebo džemom šišky ozdobíte (čo je asi tá najjednoduchšia a najmenej prácna možnosť).

Ja vyprážam na mangalicovej masti. Nemusíte sa obávať, nie je ju v šiškách nijako cítiť. Vy použite tuk, či olej, na aký ste zvyknutí.

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Pečené kváskové buchty

Pečené buchty sú asi u väčšiny z nás taká kysnutá klasika. A je jedno či ich máte radi lekvárové, tvarohové, či makové. Ich kvásková verzia je pre niekoho možno vyšší level, ale stojí za vyskúšanie.

Kváskové panettone

Poznáte Panettone? Je to typické talianske sviatočné sladké pečivo. Obyčajne sa pripravuje z droždia, hrozienok, ale aj kandizovanej citrusovej kôry, či mandlí... Ja som si tento rok vytýčila ako výzvu jeho kváskovú úpravu. I keď je príprava cesta o niečo zdĺhavejšia, nie je to nič náročné a výsledo

Škoricová babka

Tiež máte tak radi všetko škoricové ako my? Nedalo mi to a popri kváskovom pečení chlebíka som sa pustila aj do skladkých kváskových pokusov. Výsledkom je napríklad táto fantastická škoricová babka.

Vianočný koláč

Vo Veľkej Británii majú svoj Christmas Pudding, my doma máme svoj "pivový koláč".

Zebrový koláč

Zebrový koláč je vlastne takou zaujímavejšou verziou bábovky. Na základe tohto malého triku sa stane obyčajná "buchta" neobyčajnou.

Jablkové muffiny z mandľového masla

Mandľové maslo a ja... to bola láska na prvé ochutnanie! Hodí sa naozaj všade, nielen do koláčov, ale aj na slané varenie...

Citrónovo-makový chlebíček

Zbožňujem kombináciu citrónovej šťavy a maku. Tento jednoduchý koláčik je práve vďaka citrónom veľmi vláčny a poteší tak návštevu, ako aj deti, keď si ho nájdu v škole v desiatovom boxe.

Jablkové muffiny

Jablko a škorica - neprekonateľná kombinácia, ktorá spolu náramne ladí. Platí to aj v prípade týchto voňavých muffinov.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

nesmrteľný zákusok

Punčové rezy

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

základný recept

Tortový korpus

s domácou žemľou

Domáci hamburger

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

ako využiť zásobu bielkov

Bezé roláda

alebo džemové kvapky

Jam drops

chrumkavá chuťovka

Syrové praclíky

dvojfarební prekvapenie

Metrový koláč

iba tri ingrediencie

Expresné mandľové sušienky

zjednodušená verzia

Parížske rožky

poliate čokoládou

Plnené medovníky

s voňavým korením

Perníková granola

s celým makom

"Burgyňáky"

chrumkavá maškrta

Mandľové sucháre

s tvarohom a ovocím

Filo košíčky

s gaštanovou múkou

Mandľové biscotti

s farebnou posýpkou

Kakaové stromčeky

jednoducho a rýchlo

Domáce tortilly