Best Recipes
so slivkovým lekvárom

Parené buchty

Parené buchty sú u nás sladkou "klasikou" už od môjho detstva. I keď ich príprava chvíľu trvá, nie je to nič zložité. Každá gazdinka má zrejme svoj overený recept... a toto je ten môj :-).

na kvások:

150 ml plnotučného mlieka

1 ČL kryštáľového cukru

20 g (1/2 kocky) čerstvého droždia


ďalej na cesto:

500 g hladkej múky

2 PL kryštáľového cukru

200 ml plnotučného mlieka

1 vajce

2 PL (30 g) masla

hustý slivkový lekvár


na dokončenie:

mletý mak, orechy alebo kakao

práškový cukor (podľa chuti)

roztopené masloPríprava
Kroky: 9

1.

Najskôr pripravím kvások. Mlieko dám zohriať do hrnčeka. (Musí byť teplé, nie horúce, inak kvasnice neodvedú svoju prácu.) Do teplého mlieka pridám lyžičku cukru a rozdrobené kvasnice. Premiešam, zakryjem a nechám aspoň 10 minút stáť.

2.

Do kuchynského robota s hnetacím hákom dám múku, cukor, vajíčko, roztopené (ale už vychladnuté) maslo a vykysnutý kvások. Vymiesim cesto. Počas miesenia postupne pridávam ďalšie vlažné mlieko. Miesim aspoň 5 minút, kým nie je cesto pekne pružné a hladké. 

3.

Vymiesené cesto prikryjem a nechám aspoň hodinu kysnúť, resp. kým nezdvojnásobí svoj objem.

4.

Vykysnuté cesto preložím na pracovnú plochu a roztiahnem do tvaru obdĺžnika. Rozdelím ho buď nožíkom alebo krájačom na pizzu na 12 častí. Ak chcete, môžete vykrajovať kolieska.

5.

Do stredu každej buchty dám za lyžicu slivkového lekváru, spojím okraje k sebe a vytvarujem buchty. Kým spracujem všetko cesto, buchty opäť podkysnú.

     

6.

Do väčšieho hrnca dám na dno trochu vody a položím naň naparovaciu časť. Alebo ak máte, tak klasický "parák". Prikryjem pokrievkou a čakám kým nezačne voda vrieť, čím sa v hrnci vytvorí para.

7.

Dno paráku potriem trochou roztopeného masla a vložím buchtu. Ja som robila buchty väčšie, tak som ich dávala po jednej. Ak by sa vám do hrnca zmestilo buchiet viac, tak ich okraje tiež potrite roztopeným maslom, aby sa k sebe neprilepili.

Tieto väčšie buchty som parila cca 13 minút. Či sú buchty hotové skontrolujem tak, že do nich zapichnem špáradlo alebo špajdľu. Ak zostane suchá, tak sú hotové. 

8.

Po vybratí z hrnca potriem buchty roztopeným maslom, aby sa nevysušili.

9.

Posypem podľa chuti. U detí jednoznačne vyhráva kakao a roztopené maslo. Ja ich mám však radšej posypané makom.

 

Mnohí majú z prípravy kysnutého cesta strach. Nie je to však nič hrozné, treba to len skúsiť. Väčšina tajomstva spočíva v správnej konzistencii cesta. Preto ďalšiu tekutinu (v tomto prípade mlieko) prilievam postupne, nie všetko naraz. Zapracujem a uvidím, či múka všetko mlieko vstrebala. Môže sa stať, že budete mať cesto nakoniec lepkavejšie. Vtedy prisypte ešte trochu múky. Rovnako sa môže stať, že nespotrebujete všetko mlieko.

Pri parení buchiet dajte pozor, aby vám pri odkrývaní hrnca voda z pokrievky nepokvapkala buchty. Pokrievku opatrne zodvihnite vždy tak, aby vyzrážaná voda stiekla po okraji hrnca. Keď takouto horúcou vodou pokvapkáte buchty, ľahko sa vám stane, že nebudú nadýchané a spľasnú. 

Čisté (neposypané) a vychladnuté buchty sa dajú veľmi dobre skladovať aj v mrazničke. Takže keď si už na ich prípravu nájdem čas, využijem ho naplno a pripravím niekedy buchty aj s dvojnásobnej dávky a časť z nich zamrazím. Po rozmrazení ich zohrievam opäť na pare a chutia ako čerstvo robené.

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

z kvásku poliš

Domáce bagety

s tvarohom a jahodami

Piškótová roláda

raňajkové pečivo

Maslové uzlíky