Best Recipes
s kvapkou whiskey

Pečeňová paštéta

Pečienku (alebo pečeň) nejem a ani nevarím. Nechutí mi. Pečeňová paštéta je však výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo. Dokonca i zbytok rodiny sa na ňu doslova vrhol a mala som čo robiť, aby som ju stihla nafotiť.

potrebujeme:

cca 650 g morčacích pečienok

1 menšiu cibuľu

1 strúčik cesnaku

20 ml whiskey

2 PL šľahačkovej smotany

2 - 3 ČL soli

1/4 - 1/5 ČL mletého čierneho korenia

250 g masla

a ďalšie maslo na zaliatiePríprava
Kroky: 7

Táto jednoduchá paštéta mala na rodinnom posedení taký úspech, že som musela sľúbiť, že si ju rodinný príslušníci nájdu pod vianočným stromčekom.

1.

Morčacie pečienky podľa potreby očistím a nakrájam na malé kúsky.

2.

Na lyžici roztopeného masla orestujem na drobno nakrájanú cibuľu a cesnak.

3.

Pridám pokrájané pečienky a restujem aspoň 5 minút, kým nebudú pečienky z vnútra hotové. Skontrolujem to tak, že kúsok rozkrojím a ak už nie je v strede surový, pečienky sú hotové. Môže to trvať aj dlhšie, podľa veľkosti nakrájaných kúskov.

4.

Približne minútku pred odstavením pečienok zo sporáka k nim pridám whiskey a šľahačkovú smotanu a nechám prejsť varom, aby sa alkohol odparil.

5.

Ešte horúce pečienky presuniem do kuchynského robota so sekacím nožom a ochutím soľou a korením. Rozmixujem.

6.

Počas mixovania pridávam na malé kúsky pokrájané maslo a nechám ho v horúcich pečienkach rozpustiť.

7.

Aby bola paštéta naozaj jemná, prepasírujem ju ešte cez jemné sitko. Rozdelím do jednotlivých pohárikov alebo mištičiek a zalejem roztopeným maslom. 

Povrch paštéty môžete ozdobiť rôznymi bylinkami. Výborne sa hodí napríklad tymián, či šalvia. Soľ a korenie pridajte podľa svojej chuti. Paštéta by však mala byť trošku viac slanšia ako ste zvyknutí. Po vychladnutí a odstátí sa soľ do paštéty vstrebe, tak sa vám ľahko môže stať, že pri podávaní sa vám bude zdať paštéta málo slaná.
Ak nemáte po ruke nejakú dobrú whiskey, použite napríklad rum, či iný kvalitný tvrdý alkohol. Môžete ho aj vynechať, ale podľa mňa tam aj tá troška, ktorú tam pridávam, zanechá zaujímavú chuťovú stopu, o ktorú by bola škoda prísť.
Namiesto "obyčajného" masla zalievam paštétu roztopeným ghee. 
Paštétu uchovávam v chladničke. Pred podávaním je však lepšie vybrať ju skôr, aby maslo na povrchu trochu zmäkklo, bude sa tak ľahšie rozotierať.

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Bylinkový falafel

Ak patríte k milovníkom podobných maškrtiek, skúste aj túto moju bylinkovú verziu s množstvom voňavého korenia.

Majonézový dresing

Žiadny dobrý šalát sa nezaobíde bez dobrej zálievky, či dresingu. Tento jednoduchý, majonézový dokáže pozdvihnúť aj tú najobyčajnejšiu zeleninu na vyššiu úroveň. A nielen tú...

Domáce bagety

S prípravou tohto pečiva musíte síce začať deň vopred, ale je to naozaj hračka. Neľakajte sa, zvládnu ho aj "nekváskovači". Kvások poliš sa pripravuje totiž z čerstvého droždia.

Kysnuté tekvicové pagáče

Recept na tieto tekvicové pagáče som si vymyslela v duchu hesla "varím zo zásob". A naozaj sa vydarili, deti ich chceli jesť ešte horúce.

Cesnakové slimáky

Pôvodne to mali byť žemličky alebo bagetky. V chladničke som však našla ešte medvedí cesnak, tak z toho nakoniec boli takéto slimáčiky.

Kura Tikka Masala

Voňavé, lahodné a pre niekoho možno ešte stále exotické jedlo. Ja som (zatiaľ) najlepšiu "tikku" jedla paradoxne v Portugalsku, v reštaurácii, ktorá patrila jednej indickej rodine. Táto moja verzia nie je síce úplne ako originál, ale tiež nám veľmi chutí.

Extra rýchly Naan

Naan je typickým pečivom predovšetkým v indickej kuchyni. Táto chlebová placka sa používa najmä ako príloha k hlavnému jedlu, ale môžete ju použiť aj ako chuťovku.

Kukuričné placky

Jednoduchý a rýchly bezmäsitý obed, či olovrant. Ale môže to byť pokojne aj desiata do školy.. A navyše aj chutná! Čo potvrdzujú obe naše deti.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

len z troch ingrediencií

Rýchly slivkový džem

osviežujúci dezert

Marhuľové rezy

základný recept

Tortový korpus

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.