Best Recipes
s malinovou omáčkou

Tvarohové šišky

U nás nemusia byť práve fašiangy, aby sme si pochutili na šiškách. Tieto tvarohové robievam len z celozrnnej múky, do cesta ide len lyžica cukru a deti sa vôbec nesťažujú, že by boli málo sladké.

na šišky:

500 g jemného tvarohu

500 g celozrnnej špaldovej múky

1 prášok do pečiva

1 PL prírodného trstinového cukru

2 vajcia

50 ml tmavého rumu

cca 50 ml vody

olej na vyprážanie

škorica s cukrom na obaľovanie


na omáčku:

150 g bieleho jogurtu

cca 3 PL malinového džemuPríprava
Kroky: 6

Príprava týchto šišiek je veľmi rýchla a jednoduchá. Stačí len vymiešať všetky suroviny na cesto a doslova za minútku sa už prvé šišky môžu smažiť. A verte mi, rovnako rýchlo ako ich pripravíte, tak aj zmiznú zo stola...

1.

Tvaroh vymiešam s cukrom, soľou, vajíčkami a rumom. Postupne pridávam múku zmiešanú s práškom do pečiva. Ak by bolo cesto veľmi tuhé, pridám ešte vodu (závisí to od múky, koľko vlhkosti absorbuje). Vymiešané cesto bude trochu lepkavé.

2.

V hrnci si medzitým zohrejem olej. Ja používam menší hrniec a vyššiu vrstvu oleja, šišky v ňom budú pekne plávať a neprichytia sa o dno.

3.

Ako odmerku používam veľkosť polievkovej lyžice. Šišky sa počas smaženia trošku nafúknu, tak ich nie je potrebné robiť veľmi veľké. Takže odmerkou odoberiem cesto, prstami ho trošku vytvarujem do guličky a opatrne vložím do rozpáleného oleja.

4.

Šišky smažím asi 6 minút. Počas smaženia vyplávu na povrch, v prípade potreby ich priebežne pootáčam, aby boli pekne chrumkavé a zlatisté z každej strany. Ale oni sa budú točiť aj samé.

5.

Po usmažení ich vyberiem na kuchynskú papierovú utierku a ešte teplé obalím v zmesi cukru a mletej škorice. Ja používam prírodný trstinový cukor, ktorý si pomeliem v mlynčeku na kávu. 

6.

Príprava omáčky je ešte jednoduchšia. Biely jogurt vymiešam s malinovým džemom a hotovo.

Z tohto receptu pripravíte veľmi jednoducho aj polovičnú dávku. Z nej viem urobiť dostatočné množstvo šišiek, keď ich podávam len ako dezert. Keď si ich deti vypýtajú ako hlavné jedlo, polovičná dávka stačiť nebude.

Ak by ste z nejakého dôvodu nechceli použiť rum, nemusíte. Môžete ho nahradiť lyžičkou vanilkového extraktu. Vtedy ale bude možno potrebné pridať o niečo viac vody, aby bolo cesto vláčne a nie veľmi tuhé.

Ja používam vajíčka veľkosti L. Ak by ste mali menšie, použite radšej namiesto dvoch tri.

Rovnako nie je potrebné šišky obaľovať v cukre. Ak by ste ich podávali s nejakou sladšou ovocnou omáčkou. My máme na nich radi chuť škorice a omáčku nerobíme sladkú (používam džem bez cukru).

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Punčové rezy

Ďalšia z mojich cukrárskych výziev bola pokorená. Punčák sa naozaj vydaril. Pyšná som najmä na to, že som sa zaobišla bez akéhokoľvek farbiva.

Kysnuté jablkové lievance

Neprekonateľná dvojica jablko so škoricou sa vám tento raz predstavujú v nadýchanej lievancovej verzii.

Bezé roláda

Recept pre prípad, kedy máte či už v chladničke alebo v mrazáku väčšiu zásobu bielkov a neviete čo s nimi.

Jam drops

Ďalší recept z množstva variácií lineckého cesta. Tento raz sa džem doslova kvapne do jamky koláčika, preto ten názov.

Metrový koláč

Metrový koláč sa už asi aj dá považovať za retro zákusok. Zistila som však, že niektorí ste o ňom ešte nepočuli, tak nech sa páči....

Expresné mandľové sušienky

Tieto mandľové kôpky si proste musíte zamilovať! Expresné mandľové sušienky dokážete pripraviť v rekornom čase a z rekordne malého počtu surovín.

Parížske rožky

Parížke rožky patria k tým sviatočnejším dezertom. Ich príprava síce pozostáva s niekoľkých krokov, nie je však nijako náročná.

Mandľové sucháre

Mandľové sucháre patria k nášmu obľúbenému sviatočnému pečivu. Tieto úžasne chrumkavé kúsky sa hodia tak ku káve, ako i k horúcemu čaju.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

chrumkavá chuťovka

Syrové praclíky

poliate čokoládou

Plnené medovníky

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

základný recept

Tortový korpus

s domácou žemľou

Domáci hamburger

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

s voňavým korením

Perníková granola

s ovocím a pivom

Vianočný koláč

s celým makom

"Burgyňáky"

s tvarohom a ovocím

Filo košíčky

s gaštanovou múkou

Mandľové biscotti

s farebnou posýpkou

Kakaové stromčeky

jednoducho a rýchlo

Domáce tortilly