Best Recipes
s pivom

Chrumkavý chlieb bez droždia

Nie je umenie upiecť chrumkavý bochník chleba, keď kváskujete alebo keď máte doma čerstvé, či sušené droždie... Teraz ho budete vedieť upiecť aj bez týchto momentálne nedostatkových ingrediencií.

potrebujeme:

500 g hladkej múky

1 PL kryštáľového cukru

2 ČL soli

1 ČL jedlej sódy

1 PL prášku do pečiva

50 g masla

180 ml acidka alebo kefíru

150 ml svetlého piva

2 vajíčka

2 ČL celej rascePríprava
Kroky: 6

Skvelé na tomto recepte je aj to, že pri jeho príprave nepotrebujete žiaden mixér, či kuchynský robot. Cesto ľahko a rýchlo vymiešate vareškou.

1.

V mise, v ktorej budem pripravovať cesto najskôr zmiešam všetky suché suroviny, čiže múku, cukor, soľ, prášok do pečiva a sódu.

2.

K suchým surovinám postrúham na hrubom strúhadle studené maslo a opäť jemne premiešam.

3.

V druhej miske vymiešam mokré suroviny, acidko (alebo kefír), vajíčka a pivo.

4.

Mokré suroviny vlejem k suchým a vareškou vymiešam cesto. Ak by sa vám zdalo byť suchšie, prilejte ešte trochu piva. Závisí to od toho, akú múku nakoniec použijete. 

5.

Cesto bude trochu lepivé, netreba sa toho báť. Pracovnú plochu pomúčim, cesto na ňu vyklopím a rukami jemne prehnetiem. Podľa potreby ešte podsýpam múkou. Vytvarujem bochník.

     

6.

Bochník preložím do väčšej formy na biskupský chlebík a pečiem v rúre vyhriatej na 180 stupňov asi hodinu. Pred pečením ho môžete ešte na povrchu narezať ostrým nožom. Či je chlebík prepečení skontrolujem špáradlom. 

Hladkú múku môžete skombinovať napríklad aj s chlebovou, či nejakou celozrnnou. Nielen rasca, ale i rôzne semienka chlebík príjemne dochutia.

Keďže je cesto trochu redšie a lepivejšie, pečiem ho vo forme na biskupský chlebík (tú iba jemne poprášim múkou, ničím nevymazávam). Bude mať tak po upečení krajší tvar. Ak máte odvahu a nemáte formu na biskupský chlebík, skúste ho upiecť rovno na plechu (ale nezaručujem, že nebude viac širší ako vyšší). 

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

z kvásku poliš

Domáce bagety

s tvarohom a jahodami

Piškótová roláda

raňajkové pečivo

Maslové uzlíky

so slivkovým lekvárom

Parené buchty

rýchla maškrta

Domáci pribináčik

s kešu krémom

Power koláčiky