Best Recipes
s pivom

Chrumkavý chlieb bez droždia

Nie je umenie upiecť chrumkavý bochník chleba, keď kváskujete alebo keď máte doma čerstvé, či sušené droždie... Teraz ho budete vedieť upiecť aj bez týchto momentálne nedostatkových ingrediencií.

potrebujeme:

500 g hladkej múky

1 PL kryštáľového cukru

2 ČL soli

1 ČL jedlej sódy

1 PL prášku do pečiva

50 g masla

180 ml acidka alebo kefíru

150 ml svetlého piva

2 vajíčka

2 ČL celej rascePríprava
Kroky: 6

Skvelé na tomto recepte je aj to, že pri jeho príprave nepotrebujete žiaden mixér, či kuchynský robot. Cesto ľahko a rýchlo vymiešate vareškou.

1.

V mise, v ktorej budem pripravovať cesto najskôr zmiešam všetky suché suroviny, čiže múku, cukor, soľ, prášok do pečiva a sódu.

2.

K suchým surovinám postrúham na hrubom strúhadle studené maslo a opäť jemne premiešam.

3.

V druhej miske vymiešam mokré suroviny, acidko (alebo kefír), vajíčka a pivo.

4.

Mokré suroviny vlejem k suchým a vareškou vymiešam cesto. Ak by sa vám zdalo byť suchšie, prilejte ešte trochu piva. Závisí to od toho, akú múku nakoniec použijete. 

5.

Cesto bude trochu lepivé, netreba sa toho báť. Pracovnú plochu pomúčim, cesto na ňu vyklopím a rukami jemne prehnetiem. Podľa potreby ešte podsýpam múkou. Vytvarujem bochník.

     

6.

Bochník preložím do väčšej formy na biskupský chlebík a pečiem v rúre vyhriatej na 180 stupňov asi hodinu. Pred pečením ho môžete ešte na povrchu narezať ostrým nožom. Či je chlebík prepečení skontrolujem špáradlom. 

Hladkú múku môžete skombinovať napríklad aj s chlebovou, či nejakou celozrnnou. Nielen rasca, ale i rôzne semienka chlebík príjemne dochutia.

Keďže je cesto trochu redšie a lepivejšie, pečiem ho vo forme na biskupský chlebík (tú iba jemne poprášim múkou, ničím nevymazávam). Bude mať tak po upečení krajší tvar. Ak máte odvahu a nemáte formu na biskupský chlebík, skúste ho upiecť rovno na plechu (ale nezaručujem, že nebude viac širší ako vyšší). 

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

"Burgyňáky"

Cukrovú repu alebo burgyňu si asi mnohí nespájajú napríklad s pečením. Keď sa k nej dostanem, tak jednoznačne musia byť pagáče.

Maslové uzlíky

Toto sladké pečivo je vlastne akási obdoba vianočky, ktorú my ľúbime najmä na raňajky. Spolu s maslom a marhuľovým lekvárom to je neprekonateľná kombinácia! A hrnček mlieka, či šálka čiernej kávy k tomu.

Veľkonočné judáše

Judáše patria k tradičnému veľkonočnému pečivu, ktoré má symbolizovať povraz, na ktorom sa Judáš obesil. Podávať by sa vraj mali na Zelený štvrtok, kedy Judáš zradil Ježiša.

Kvásková vianočka

Vianočka patrí na náš sviatočný stôl už od môjho detstva. Ja ju teraz síce zvyknem pripravovať deťom aj niekoľkokrát do roka, ale tá "Vianočná" je predsa len vždy špeciálna.

Kváskové panettone

Poznáte Panettone? Je to typické talianske sviatočné sladké pečivo. Obyčajne sa pripravuje z droždia, hrozienok, ale aj kandizovanej citrusovej kôry, či mandlí... Ja som si tento rok vytýčila ako výzvu jeho kváskovú úpravu. I keď je príprava cesta o niečo zdĺhavejšia, nie je to nič náročné a výsledo

Vianočka

Vianočka je v našej rodine typické vianočné pečivo. V detstve to bol dokonca jeden z chodov Štedrej večere, V súčasnosti patrí predovšetkým k sviatočným raňajkovým stáliciam.

Mazanec

Tak ako je u nás zvykom piecť na Vianoce vianočku, pečieme na Veľkú noc mazanec. Je to veľmi podobné pečivo, akurát že jeho príprava je jednoduchšia. Nemusíte sa trápiť so zapletaním copov. Z cesta proste vytvarujete bochník a hotovo.

Tekvicové pagáčiky

Tekvicové pagáčiky (alebo štvorčeky) som prvýkrát piekla na synovu narodeninovú oslavu. Deti sa ich nevedeli dojesť a zo stola zmizli ako prvé :-P Ďalši z výborných receptov, ako ich naučiť jesť možno menej obľúbenú zeleninu.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

poliate čokoládou

Plnené medovníky

s voňavým korením

Perníková granola

s ovocím a pivom

Vianočný koláč

chrumkavá maškrta

Mandľové sucháre

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

základný recept

Tortový korpus

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka

s domácou žemľou

Domáci hamburger


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

s tvarohom a ovocím

Filo košíčky

s gaštanovou múkou

Mandľové biscotti

s farebnou posýpkou

Kakaové stromčeky

jednoducho a rýchlo

Domáce tortilly

s karamelovým krémom

Kokosové laskonky

zdravá chuťovka

Pečený cícer