Best Recipes
z kvásku poliš

Domáce bagety

S prípravou tohto pečiva musíte síce začať deň vopred, ale je to naozaj hračka. Neľakajte sa, zvládnu ho aj "nekváskovači". Kvások poliš sa pripravuje totiž z čerstvého droždia.

na kvások poliš:

300 g hladkej múky

300 ml vody

2 g čerstvého droždia


na bagety:

600 g hladkej múky

cca 20 g soli

350 ml vody

5 g čerstvého droždiaPríprava
Kroky: 6

Kvások poliš sa pripravuje z čerstvého droždia. Napriek tomu, že na takéto množstvo múky použijem iba trošku droždia, cesto rastie rýchlosťou blesku. Radosť sledovať tie bubliny. A tá striedka! Ako obláčik. :-)

1.

Večer pred pečením pripravím kvások. Droždie najskôr rozmiešam v troške vody (musí sa úplne rozpustiť, aby sa ľahšie zapracovalo do múky). Vareškou alebo lyžicou zmiešam vodu, múku a rozpustené droždie. Vzniknuté cestíčko prikryjem fóliou a nechám na kuchynskej linke oddychovať do druhého dňa (t.j. aspoň 10 - 12 hodín).

Kvások pripravujem v mise kuchynského robota, v ktorej budem miesiť cesto. 

2.

Na druhý deň pridám k nabublinkovanému cestíčku ďalšiu múku, soľ a vodu. Ďalšie droždie rovnako najskôr rozmiešam v troške vody a pridám k ostatným surovinám.

Vymiesim hladké cesto.

3.

Vymiesené cesto prikryjem fóliou a nechám na kuchynskej linke kysnúť dve hodiny. Počas tejto doby cesto aspoň 3 x preložím, t.j. buď mokrou rukou alebo plastovou špachtľou povyťahujem okraje cesta smerom do stredu.

4.

Po dvoch hodinách presuniem cesto na pomúčenú pracovnú plochu a rozdelím na jednotlivé časti. Ak robím veľké bagety, rozdelím ho na 4 časti, menších bagetiek mi vyjde aj 12 - 16 kusov.

5.

Každú časť cesta premiesim a vytvarujem do guličky, ktorú nechám aspoň 10 minút podkysnúť. Nakoniec vytvarujem bagety, ktoré ukladám na plech vyložený papierom na pečenie. Prikryjem vlhkou utierkou a nechám ešte hodinu až hodinu a pol kysnúť.

6.

Bagety som už skúšala piecť dvoma spôsobmi:

V rúre vyhriatej na 220 stupňov približne 20 - 25 minút alebo do zlatista. Týmto spôsobom budú mať vaše bagety tenšiu a mäkkšiu kôrku. 

Druhou možnosťou je pečenie ako pri kváskovom chlebe. Čiže najskôr som vyhriala prázdny plech na 250 stupňoch. Opatrne som naň preložila vykysnuté bagety (spolu s papierom na pečenie to bude jednoduchšie a bezpečnejšie). Použila som aj záparu. Prvých 10 minút som piekla na 250 stuňoch, potom som záparu vybrala a teplotu som na ďalších 10 minút znížila na 200 stuňov. Kôrka tak bola o niečo chrumkavejšia.

Prekladanie cesta je dôležité kvôli podpore aktivity lepku v múke. Pri každom prekladaní zistíte, že je cesto pružnejšie a krásne sa samé odlepuje od stien misy. Preto odporúčam tento krok určite nevynechať.

K hladkej múke môžete použiť aj rôzne semienka, či časť z nej nahradiť múkou celozrnnou. 

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

"Burgyňáky"

Cukrovú repu alebo burgyňu si asi mnohí nespájajú napríklad s pečením. Keď sa k nej dostanem, tak jednoznačne musia byť pagáče.

"Obyčajné" pletenky či rožky

Napriek tomu, že kváskujem už niekoľko rokov, nepohrdneme ani "obyčajným" bielym rožkom, či pletenkou.

Domáce tortilly

Tortilly alebo chlebové placky sa dajú v kuchyni využiť na nekonečné množstvo spôsobov. Ich príprava je taká jednoduchá, že je škoda kupovať ich v obchode.

Kysnuté tekvicové pagáče

Recept na tieto tekvicové pagáče som si vymyslela v duchu hesla "varím zo zásob". A naozaj sa vydarili, deti ich chceli jesť ešte horúce.

Cesnakové slimáky

Pôvodne to mali byť žemličky alebo bagetky. V chladničke som však našla ešte medvedí cesnak, tak z toho nakoniec boli takéto slimáčiky.

Chrumkavý chlieb bez droždia

Nie je umenie upiecť chrumkavý bochník chleba, keď kváskujete alebo keď máte doma čerstvé, či sušené droždie...

Extra rýchly Naan

Naan je typickým pečivom predovšetkým v indickej kuchyni. Táto chlebová placka sa používa najmä ako príloha k hlavnému jedlu, ale môžete ju použiť aj ako chuťovku.

Ľanový chlieb bez múky

I keď samozrejme nič nenahradí vôňu a chuť čerstvo upečeného poctivého kváskového bochníka chleba, nie je na škodu mať vo svojom repertoári recept na chlebík bez múky. Tento je z ľanových a slnečnicových semienok.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

nesmrteľný zákusok

Punčové rezy

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

základný recept

Tortový korpus

s domácou žemľou

Domáci hamburger

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

ako využiť zásobu bielkov

Bezé roláda

alebo džemové kvapky

Jam drops

chrumkavá chuťovka

Syrové praclíky

dvojfarební prekvapenie

Metrový koláč

iba tri ingrediencie

Expresné mandľové sušienky

zjednodušená verzia

Parížske rožky

poliate čokoládou

Plnené medovníky

s voňavým korením

Perníková granola

s ovocím a pivom

Vianočný koláč

chrumkavá maškrta

Mandľové sucháre

s tvarohom a ovocím

Filo košíčky

s gaštanovou múkou

Mandľové biscotti

s farebnou posýpkou

Kakaové stromčeky

s karamelovým krémom

Kokosové laskonky

zdravá chuťovka

Pečený cícer