Best Recipes
zo sušeného droždia

Sendvičový chlieb

Výborný domáci chlebík si môžete upiecť napríklad aj zo sušeného droždia. Toto je recept na skvelý sendvičový (alebo toastový) chlebík, ktorý sa vždy podarí. Jeho výhodou je, že po dome bude rozvoniavať oveľa skôr, ako kváskové pečivo.

na kvások:

300 ml teplej vody

1 ČL cukru

1 balenie sušeného droždia


na chlieb:

600 g hladkej múky

1/2 - 1 PL soli

4 PL olivového olejaPríprava
Kroky: 8

1.

Najskôr pripravím kvások. Do teplej vody vmiešam cukor a sušené droždie. Prikryjem a nechám zopár minút postáť, aby droždie začalo bublať.

2.

Do misy kuchynského robota odvážim múku, pridám k nej soľ, olivový olej a už hotový kvások.

3.

Miesim, kým sa všetky suroviny nespoja do hladkého cesta, ktoré sa nebude lepiť na steny misy. Na záver ešte zvyknem cesto premiesiť aj ručne, na pracovnej ploche. 

4.

Vymiesené cesto dám späť do misy, prikryjem a nechám hodinu kysnúť.

5.

Po hodine vykysnuté cesto presuniem na pracovnú plochu, "povyťahujem" do tvaru obdĺžnika a zrolujem. Vznikne tak bochník, ktorý preložím do menšej formy na biskupský chlebík (spojom dole). Formu vystieľam papierom na pečenie, aby som chlieb vedela po upečení bezpečne vybrať z formy.

6.

Pripravený chlieb nechám vo forme kysnúť ďalšiu hodinu (opäť prikrytý).

7.

Rúru vyhrejem na 190 stupňov a vykysnutý chlieb v nej pečiem približne 20 minút. 

8.

Chlieb opatrne vyberiem z formy (pozor aby ste sa nepopálili!) a dám ho ešte približne na 5 - 10 minút dopiecť priamo na mriežku, aby bol rovnomerne prepečený aj zo spodu a z bokov.

Ja som použila hladkú pšeničnú múku T 700, recept však bude fungovať aj s hladkou špaldovou múkou. Alebo buďte odvážni a skúste si nakombinovať hladkú múku s celozrnnou. 
Pre zmenu zase inokedy primiešajte do cesta celú rascu, či rôzne semienka. Soľ pridajte podľa toho ako ste zvyknutí, resp. ako veľmi tá vaša "solí".

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Chrumkavý chlieb bez droždia

Nie je umenie upiecť chrumkavý bochník chleba, keď kváskujete alebo keď máte doma čerstvé, či sušené droždie... Teraz ho budete vedieť upiecť aj bez týchto momentálne nedostatkových ingrediencií.

Maslové uzlíky

Toto sladké pečivo je vlastne akási obdoba vianočky, ktorú my ľúbime najmä na raňajky. Spolu s maslom a marhuľovým lekvárom to je neprekonateľná kombinácia! A hrnček mlieka, či šálka čiernej kávy k tomu.

Veľkonočné judáše

Judáše patria k tradičnému veľkonočnému pečivu, ktoré má symbolizovať povraz, na ktorom sa Judáš obesil. Podávať by sa vraj mali na Zelený štvrtok, kedy Judáš zradil Ježiša.

Kvásková vianočka

Vianočka patrí na náš sviatočný stôl už od môjho detstva. Ja ju teraz síce zvyknem pripravovať deťom aj niekoľkokrát do roka, ale tá "Vianočná" je predsa len vždy špeciálna.

Kváskové panettone

Poznáte Panettone? Je to typické talianske sviatočné sladké pečivo. Obyčajne sa pripravuje z droždia, hrozienok, ale aj kandizovanej citrusovej kôry, či mandlí... Ja som si tento rok vytýčila ako výzvu jeho kváskovú úpravu. I keď je príprava cesta o niečo zdĺhavejšia, nie je to nič náročné a výsledo

Vianočka

Vianočka je v našej rodine typické vianočné pečivo. V detstve to bol dokonca jeden z chodov Štedrej večere, V súčasnosti patrí predovšetkým k sviatočným raňajkovým stáliciam.

Mazanec

Tak ako je u nás zvykom piecť na Vianoce vianočku, pečieme na Veľkú noc mazanec. Je to veľmi podobné pečivo, akurát že jeho príprava je jednoduchšia. Nemusíte sa trápiť so zapletaním copov. Z cesta proste vytvarujete bochník a hotovo.

Tekvicové pagáčiky

Tekvicové pagáčiky (alebo štvorčeky) som prvýkrát piekla na synovu narodeninovú oslavu. Deti sa ich nevedeli dojesť a zo stola zmizli ako prvé :-P Ďalši z výborných receptov, ako ich naučiť jesť možno menej obľúbenú zeleninu.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

s krevetami

Polievka Tom Yum

s citrónovou polevou

Citrónovo-makový chlebíček

základný recept

Tortový korpus

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka

s tvarohom a ovocím

Narodeninová torta


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

plnené marcipánom

Slivkové gule

s granátovým jablkom

Brokolicový šalát

so škoricou

Jablkové muffiny

ovoňaná citrónom

Jogurtová bábovka