Best Recipes
kváskový

Tekvicový chlieb

Upiecť dobrý domáci kváskový chlebík nie je nič náročné. Ja som sa zo začiatku kváskovania trochu obávala, ale verte mi, je to jednoduchšie ako si ísť kúpiť ten chlieb do obchodu. Chce to len trochu cviku a dobré načasovanie. :-)

potrebujeme:

150 g rozkvasu

100 g manitoba múky

100 g špaldovej chlebovej múky

120 g tekvicového pyré

8 g soli

cca 2 PL tekvicových semienok



Príprava
Kroky: 8

Ak ešte nemáte skúsenosti s kváskovaním, odporúčam prečítať a naštudovať si knižku Lenky Mančíkovej Kvások. Podrobne a najmä veľmi zrozumiteľne v nej vysvetľuje celý postup výroby kváskového chlebíka... od potrebného vybavenia, založenia kvásku, druhov múk... až po konkrétne recepty. Mne pri kváskovaní veľmi pomohla. 

1.

Rozkvas si pripravím zmiešaním cca 2 PL materského kvásku so 100 g celozrnnej špaldovej múky a cca 80 - 100 g vlažnej vody. 
Ak používate ražný kvások, pokojne ho prikŕmte ražnou múkou, ako ste zvyknutí.

2.

Do misy kuchynského robota dám okrem tekvicových semienok všetky suroviny a miesim aspoň 15 minút, kým mi nevznikne krásne hladké a pružné cesto, ktoré sa nebude lepiť na steny misy.
Zbytok rozkvasu, ktorý mi zostane si odložím na ďalšie pečenie.

Ak by sa vám zdalo byť cesto trochu suché (v závislosti od vlhosti tekvicového pyré), prilejte trošku vody a ak by sa vám zdalo byť vlhkejšie, tak prisypte trošku múky.

3.

Pred koncom miesenia prisypem do cesta tekvicové semienka.

4.

Misu s vymieseným cestom nechám asi hodinku postáť na linke. Počas tejto doby zvyknem cesto aspoň 2 krát poprekladať. Ak však nemáte čas, robiť to nemusíte.

5.

Takto pripravené cesto prikryjem potravinovou fóliou a dám ho na noc do chladničky. (Ak nechcete použiť chladničkové kysnutie, tak ho nechajte na teplom mieste kysnúť, kým nezdvojnásobí svoj objem.)

6.

Po vybratí z chladničky nechám cesto asi tak hodinku stáť pri izbovej teplote. Potom ho premiesim, vytvarujem a dám ho opäť podkysnúť už priamo do ošatky. Doba kysnutia závisí od sily vášho kvásku. Môže to trvať od 4 hodín až po 10. Riaďte da tým, ako vám chlebík narastie.
Pre urýchlenie kysnutia môžete presunúť chlebík v ošatke do rúry vyhriatej (a už vypnutej) na cca 40 stupňov.

7.

Vykysnutý chlebík opatrne vyklopím buď na horúci plech alebo kameň. Ja mám vo zvyku chlebík ozdobne narezať žiletkou. Predídem tým prípadnému prasknutiu.

8.

Pečiem v rúre vyhriatej na 230 stupňov so záparou najskôr 10 minút, potom teplotu znížim na 200 stupňov a pečiem ďalej približne 20 minút. Kým nie je kôrka pekne hnedá a chrumkavá. Hotový chlebík musí znieť po zaklopaní na jeho dno duto.

Aby sa vám kváskový chlebík vydaril, musíte však brať do úvahy veľa faktorov. Od druhu a kvality použitej múky až po správne načasovanie a upečenie. Čo zaručene funguje jednému, nemusí druhému (najmä čo sa doby kysnutia - kvasenia týka). Každý máme doma iné podmienky, teplotu miestnosti, vlhkosť vzduchu a pod. 
A to je na kváskovaní podľa mňa to krásne. Kvások je vlastne živý organizmus, o ktorý keď sa s láskou staráte, tak sa vám odmení nádherným chlebíkom alebo koláčom. 

Ja som pri príprave tohto chlebíka použila manitoba múku a špaldovú chlebovú. Lebo práve tie som mala doma a chcela som ich minúť. Vy môžete použiť múku alebo múky, na ktoré ste zvyknutí.
A nemusíte sa báť, tekvicu v chlebíku vôbec nie je cítiť. Dodáva mu "len" krásnu vláčnosť a farbu.

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Chrumkavý chlieb bez droždia

Nie je umenie upiecť chrumkavý bochník chleba, keď kváskujete alebo keď máte doma čerstvé, či sušené droždie...

Kváskové makovky

Tento recept nemusíte použiť iba na makovky. Pripravíte z neho aj super vianočku, či sladký sendvičový chlebík. S cestom sa naozaj super pracuje.

Kvásková vianočka

Vianočka patrí na náš sviatočný stôl už od môjho detstva. Ja ju teraz síce zvyknem pripravovať deťom aj niekoľkokrát do roka, ale tá "Vianočná" je predsa len vždy špeciálna.

Kváskové panettone

Poznáte Panettone? Je to typické talianske sviatočné sladké pečivo. Obyčajne sa pripravuje z droždia, hrozienok, ale aj kandizovanej citrusovej kôry, či mandlí... Ja som si tento rok vytýčila ako výzvu jeho kváskovú úpravu. I keď je príprava cesta o niečo zdĺhavejšia, nie je to nič náročné a výsledo

Kváskový mazanec

Keď raz prepadnete kváskovaniu, tak je to láska na celý život. Aspoň v mojom prípade to tak je. :-) I keď sa aj mne zdalo byť kváskovanie zo začiatku hotová veda, je to vlastne veľmi jednoduché. Treba si len nájsť svoj systém a s láskou sa o svoj kvások statať. Potom už úplne hravo zvládnete aj taký

Kysnuté cesnakové pagáče

Voňavá chuťovka ku ktorej už nič viac nepotrebujete. Ale keby ste veľmi chceli, nejaká zeleninka, či nátierka sa k nej tiež veľmi hodia.

Syrové praclíky

Rovnováha musí byť vo všetkom. Aj vo vianočnom pečení. Preto je dobré mať v zálohe recept napríklad na takúto chrumkavú syrovú chuťovku.

"Burgyňáky"

Cukrovú repu alebo burgyňu si asi mnohí nespájajú napríklad s pečením. Keď sa k nej dostanem, tak jednoznačne musia byť pagáče.

Vyskúšajte

Moje ďalšie inšpirácie.

dvojfarební prekvapenie

Metrový koláč

plnené marcipánom

Opité medovníky

vynovená klasika

Čokoládové úliky

s domácou žemľou

Domáci hamburger

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka

základný recept

Tortový korpus


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

verzia s vločkami

Ovsené linecké koláčiky

chrumkavá chuťovka

Bryndzové tyčinky

zeleninová nátierka

Muhammara

s kúskami čokolády

Tekvicové sušienky

bez vajíčka

Kefírové langoše

so slivkami

Makový slimák

so štipkou kardamónu

Škoricové muffiny

so snehovou čapicou

Jemná tvarohová torta

jemná a nadýchaná

Kysnutá kakaová bábovka

s mandľovým maslom

Mandľovo-jahodový koláč

s čokoládovou polevou

Acidkový koláč

so žĺtkovým krémom

Mandľová torta