Best Recipes
zdravá maškrta

Slivkový koláč s vločkami

Jednoduchý, rýchly koláč plný čerstvého ovocia, do ktorého som pridala celozrnné špaldové vločky a otruby. Pre niektorých ochutnávačov to bola prekvapivá, ale veľmi chutná kombinácia chutí.

potrebujeme:

1/4 šálky otrúb

3/4 šálky celozrnných špaldových vločiek

1 šálku celozrnnej špaldovej múky

1 šálku hladkej špaldovej múky

2 PL prírodného trstinového cukru

štipku soli

200 g masla

slivky

mletú škoricu

slivkový džemPríprava
Kroky: 7

Toto je presne ten druh koláčov, ktoré mám rada. Tenké, chrumkavé cesto, šťavnaté ovocie a minimum cukru.

1.

Cesto na korpus pripravím veľmi jednoducho. V kuchynskom robote so sekacím nožom najskôr trochu premixujem otruby s vločkami, aby boli o niečo jemnejšie. Pridám obe múky, štipku soli, cukor a na kocky pokrájané studené maslo.

2.

Pomocou pulzného tlačidla všetky suroviny rozmixujem, až kým mi nevznikne jednotné cesto.

3.

Takto pripravené cesto vysypem do koláčovej formy. Ja som použila priemer cca 24 cm. Formu nie je potrebné ničím vymazať, ani vysypať.

4.

Prstami cesto rovnomerne utľapkám a vytvarujem okraje. Dno korpusu popichám vidličkou alebo nožíkom. Dám aspoň na pol hodinu do chladničky.

5.

Rúru vyhrejem na 200 stupňov a vychladený korpus v nej pečiem 15 minút.

6.

Po vychladnutí korpusu naň poukladám slivky, ktoré posypem mletou škoricou a trochou cukru (podľa sladkosti sliviek). Pečiem ďalších 30 minút.

7.

Ihneď po upečení potriem ešte horúci koláč slivkovým džemom.

 

Ak nemáte doma otruby, pokojne ich vynechajte alebo nahraďte ďalšími vločkami, či vločkami ovsenými, kamutovými, pohánkovými, ...alebo ich mixom.
Pokiaľ by ste chceli použiť menšiu koláčovú formu alebo by ste chceli korpus o niečo tenší, odložte si časť cesta (cca 1/4) bokom a rozdrobte ho na poukladané slivky ako mrveničku. V takomto prípade by som najskôr potrela slivkovým džemom predpečený korpus a až potom naň poukladala slivky (a na povrch sliviek rozdrobila cesto).

Sladkosť koláča si "regulujete" sami. Ak by ste mali kyslejšie slivky, ich posypanie cukrom by som určite nevynechala. Slivkový džem im rovnako dodá ďalšiu sladkosť. 

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Zebrový koláč

Zebrový koláč je vlastne takou zaujímavejšou verziou bábovky. Na základe tohto malého triku sa stane obyčajná "buchta" neobyčajnou.

Jablkové muffiny z mandľového masla

Mandľové maslo a ja... to bola láska na prvé ochutnanie! Hodí sa naozaj všade, nielen do koláčov, ale aj na slané varenie...

Citrónovo-makový chlebíček

Zbožňujem kombináciu citrónovej šťavy a maku. Tento jednoduchý koláčik je práve vďaka citrónom veľmi vláčny a poteší tak návštevu, ako aj deti, keď si ho nájdu v škole v desiatovom boxe.

Marhuľové rezy

Podobný koláčik si pamätám z detstva. Namiesto pátrania po jeho recepte som trochu zaimprovizovala a "vymyslela" som si svoj vlastný.

Pečené kváskové buchty

Pečené buchty sú asi u väčšiny z nás taká kysnutá klasika. A je jedno či ich máte radi lekvárové, tvarohové, či makové. Ich kvásková verzia je pre niekoho možno vyšší level, ale stojí za vyskúšanie.

Kváskové panettone

Poznáte Panettone? Je to typické talianske sviatočné sladké pečivo. Obyčajne sa pripravuje z droždia, hrozienok, ale aj kandizovanej citrusovej kôry, či mandlí... Ja som si tento rok vytýčila ako výzvu jeho kváskovú úpravu. I keď je príprava cesta o niečo zdĺhavejšia, nie je to nič náročné a výsledo

Škoricová babka

Tiež máte tak radi všetko škoricové ako my? Nedalo mi to a popri kváskovom pečení chlebíka som sa pustila aj do skladkých kváskových pokusov. Výsledkom je napríklad táto fantastická škoricová babka.

Punčové rezy

Ďalšia z mojich cukrárskych výziev bola pokorená. Punčák sa naozaj vydaril. Pyšná som najmä na to, že som sa zaobišla bez akéhokoľvek farbiva.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

ako využiť zásobu bielkov

Bezé roláda

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

základný recept

Tortový korpus

s domácou žemľou

Domáci hamburger

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

alebo džemové kvapky

Jam drops

chrumkavá chuťovka

Syrové praclíky

dvojfarební prekvapenie

Metrový koláč

iba tri ingrediencie

Expresné mandľové sušienky

zjednodušená verzia

Parížske rožky

poliate čokoládou

Plnené medovníky

s voňavým korením

Perníková granola

s ovocím a pivom

Vianočný koláč

s celým makom

"Burgyňáky"

chrumkavá maškrta

Mandľové sucháre

s tvarohom a ovocím

Filo košíčky

s gaštanovou múkou

Mandľové biscotti

s farebnou posýpkou

Kakaové stromčeky

jednoducho a rýchlo

Domáce tortilly